Murat Belge de Kılıçdaroğlu’nu terk etti: ‘CHP çizgime geldi’

“Yetmez ama evet” teorisyenlerinden, kapatılan FETÖ yayın organı Taraf Gazetesi’nin yazarı Murat Belge eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bu iktidarla ‘müzakere’ olmaz, ‘mücadele’ olur” tespitine verdiği desteği geri çekti… Belge, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in söyledikleri ve yaptıklarıyla Kılıçdaroğlu’nun çok ilerisine geçtiğini söyledi. Birikim‘deki Son yazısında “CHP’de de değişen tavırlar var” diyen Murat Belge, “öteden beri savunduğum bir çizgi benimsenmiş gibi” ifadelerini kullandı.

Murat Belge, Mayıs ayında Birikim‘de kaleme aldığı “Olan Olduktan Sonra” başlıklı yazısında, “Kılıçdaroğlu’ndan bir itiraz sesi yükseldi: ‘Bu iktidarla müzakere olmaz, mücadele olur’ dedi. Bu tesbit, yanlış mı? Bana göre yanlış değil (…) Kemal Kılıçdaroğlu haklı: sonuçta Erdoğan’la girişilecek ilişki bir ‘mücadele’ ilişkisidir” demişti.

Murat Belge bugünkü yazısında, Özgür Özel liderliğindeki CHP hakkında şu tespitleri sıraladı:

“Türkiye’nin tarihinde bu partinin oynadığı ‘kurucu’ rol, partinin özellikle de ileri gelen üyelerinin ‘memleketin sahibi’ üslubunu benimsemesini kolaylaştırdı. Şimdi içinde bulunduğumuz dönem, CHP’nin bu rolden sıyrılmak istediğini düşündüren bir gelişme yaratmış gibi görünüyor. Bu gelişmenin Kemal Kılıçdaroğlu ile başladığını sanırım söyleyebiliriz: özellikle onun başlattığı ‘helalleşme’ söylemi bir işaret vermişti. Ama Özgür Özel’in başkan seçilme sürecinde söyledikleri ve yaptıklarıyla onun çok ilerisine geçti.”

“ELVERİŞLİ BİR YOLUN BAŞINDA…”

“CHP’nin bu noktaya gelmiş olmasının yalnız CHP açısından değil, Türkiye açısından da olumlu bir gelişme olduğu düşüncesindeyim. Kolay değil, ideolojik alışkanlıkların ne kadar inatçı olduğunu biliyoruz. Ama değişimin getireceği olumlu sonuçlar izlenen yolun olumlu olduğunu da gösterecektir. AKP ve Tayyip Erdoğan’ın toplumu getirdiği son derece sakıncalı konumdan sıyrılmak için elverişli bir yolun başında olduğumuzu düşünüyorum. Umarım önümüzdeki süreç, seyrek yaşadığım “iyimserlik” ruh halini boşa çıkarmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir