Lübnan’daki ABD Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı

Gazze saldırılarına paralel olarak İsrail ile Hizbullah arasında çatışmaların yaşandığı Lübnan’daki ABD Büyükelçiliği’ne silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Lübnan ordusunun X hesabından yapılan açıklamada, ABD Büyükelçiliği’ne ateş açan saldırganlardan birinin Suriyeli olduğu belirtildi. Saldırganın Lübnan ordusu tarafından vurularak yaralandığı ve tedavi amaçlı hastaneye nakledildiği ifade edildi.

Saldırganın IŞİD bağlantılı olduğunu ileri süren Lübnan basını, saldırganın üzerinde Arapça ‘İslam Devleti’ yazan ve İngilizce ‘I’ ve ‘S’ harflerinin yer aldığı siyah bir yelek giydiğini gösteren fotoğraflar yayınladı. Öte yandan, elçilik binasında yaklaşık yarım saat boyunca silahlı çatışmaların yaşandığı belirtildi.

AP’ye konuşan Lübnanlı bir güvenlik yetkilisi, saldırının dört kişi tarafından düzenlendiğini dile getirdi. Saldırganlardan biri öldürüldü, biri kaçtı, üçüncüsü ise yaralanarak Lübnan ordusu tarafından gözaltına alındı. ABD Büyükelçiliği, sabah saatlerinde elçilik girişinde düzenlenen saldırıda can kaybı yaşanmadığını, Lübnan ordusunun ve büyükelçilik güvenliğinin hızla harekete geçtiğini bildirdi. Lübnan ordusu, büyükelçilik ve çevresindeki bölgelere asker konuşlandırdığını duyurdu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir