İşitme engelli doğan küçük kız, öncü gen terapisi ile duymaya başladı

T24 Dış Haberler

İngiltere’de işitme engelli doğan bir kız çocuğu, çığır açan bir gen terapisi tedavisinin ardından duyma yetisini kazandı.

Opal Sandy isimli kız çocuğu, ilk doğum gününden kısa bir süre önce tedaviye başladı ve 6 ay sonunda hafif sesleri duyabilmeye ve “Anne”, “Baba” gibi kelimeleri söyleyerek konuşabilmeye başladı.

Kulağa infüzyon olarak verilen terapi, kalıtsal sağırlığa neden olan hatalı DNA’nın değiştirilmesini sağladı. İspanya, İngiltere ve ABD’de Opal’in de aralarında olduğu bir grup hasta, test aşamasındaki tedavi için seçildi.

Opal’in sağ kulağına genel anestezi altında tedavi uygulanırken sol kulağına da koklear implant yerleştirildi. Sadece birkaç hafta sonra sağ kulağında alkış gibi yüksek sesleri duyabildiği fark edildi.

6 ayın sonunda, Cambridge’deki Addenbrooke Hastanesi’ndeki doktorlar, kulağın yumuşak sesleri, hatta çok kısık fısıltıları bile normal şekilde işitebildiğini doğruladı.

Otof genindeki bir varyasyonun neden olduğu işitme kaybı konuşmada gecikmelere sebebiyet verirken, çocuklar iki veya üç yaşına gelene kadar genellikle tespit edilmiyor.

Uzmanlar, terapinin diğer ileri derece işitme kaybı türlerinde de işe yarayacağını umuyor. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir